Колообіг речовин, або пригоди Нітрика

Людина - це лише частина природи, яка змушена співіснувати з іншими живими істотами. Так,саме  співіснувати, а не володарювати, безповоротно змінюючи природні процеси. І лише після того , як ми усвідомимо, що кожному стуку свого серця завдячуємо всьому живому, що нас оточує, отримаємо шанс на життя майбутніх поколінь.

         Ми зичимо в природи елементи, з яких самі складаємось, а позичене треба віддавати, інакше «колектор» забере усе.

         З власного педагогічного досвіду знаю, що тема « Колообіг речовин в біосфері» є досить складною для засвоєння учнями, тому пропоную розглянути її у вигляді розповіді. Це вельми захоплююча історія з пригодами, головним героєм якої є Нітроген на ім*я  Нітрик. Цей елемент є мономером амінокислот, з яких складаються білки, а вони, в свою чергу, являються основними будівельними блоками вашого організму.

         Коли ви грали у футбол , чи стрибали на скакалці , то тіло використовувало енергію, яка вивільнялася внаслідок дисиміляції – розщеплення вуглеводів, ліпідів і білків. Одним із кінцевих продуктів білка є аміак (NHз)  , в складі якого опинився, уже відомий вам , Нітрик. Він з краплиною поту упав на землю,адже продукти розпаду видаляються з організму. Тут і почалася подорож Нітрогена.

        На піт напала армія нітрифікуючих бактерій, бо аміак для них, як для вас піца з ковбасою. Прокаріоти послідовно окислили аміак до солей  нітритної кислоти( нітритів), а згодом до солі нітратної кислоти (нітратів). Тобто, відбулася  нітрифікація. Так нітрик став компонентом нітрата- на цей раз вже неорганічної форми.

        Пригоди нашого героя продовжувались, оскільки нітрат поглинула коренева система конюшини, в якій він зазнав подальших перетворень. Рослина відновила нітрат до аміаку, що входить в склад  амінокислот, котрі, як ви вже знаєте, є мономерами білків. Цей процес називається асиміляція. Таким чином Нітрик знову став структурним елементом органічної речовини.

        Незадовго конюшина попала під пильне око корови, яка неподалік паслася. А оскільки всі тварини гетеротрофи, живляться готовою органікою, то і наш персонаж разом з рослиною, структурним елементом якої він став, опинився у чотирикамерному шлунку жуйної тварини.

      Як Нітрик потрапив до склянки молока, яку, мої дорогі читачі ви недавно випили, а може і зараз тримаєте в руках,  думаю,  вам уже зрозуміло. Ось і повернувся Нітроген до людського організму і знову може зайняти своє місце у складі якої-небудь молекули, чекаючи на наступну подорож, - на цей раз вже по зовсім новому маршруту.

  Я думаю,що усвідомлюючи, наскільки життя людини залежить від існування інших організмів, ви бережливіше будете ставитись до навколишнього середовища. Чим більше видів живих істот залучено до колообігу речовин у природі, тим більше шансів маємо на отримання ресурсів для власного функціонування.  Як у свій час сказав відомий вчений-біолог В.Р. Вільямс :  « Існує єдиний шлях до того, щоб надати чомусь кінцевому властивостей нескінченого,- примусити кінцеве обертатись по замкнутому колу, тобто залучити його у кругообіг».

Автор: Олег Басараб

найсвіжіше

Ми зичимо себе в природи.

грудня 16, 2017

У Франківську міністр культури презентував "Словник музичних термінів"

листопада 11, 2017

В Івано-Франківську помер відомий краєзнавець, зв'язковий УПА Василь Юрійович Гук.

листопада 11, 2017

У Фізико- техніному ліцеї проходять тренінги з надання першої медичної допомоги

листопада 11, 2017

Польща цьогоріч видасть українцям близько мільйона робочих віз

листопада 05, 2017

Патрульні спіймали нетверезим за кермом керівника слідства смертельної ДТП за участі Зайцевої

листопада 05, 2017

Які продукти додати в свій раціон в листопаді: корисний список

листопада 05, 2017

Екс-міліціонер Ільницький вимагає з патрульного мільйон моральної шкоди за зламаний мізинець

листопада 03, 2017

У Франківську налічується понад 150 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківських прав

листопада 03, 2017

Про Листопадовий Здвиг і ліцейний подвиг (фотофакт)

листопада 02, 2017
http://www.zoofirma.ru/

Підпишіться на наш відеоканал

Підписавшись на наш відеоканал, Ви першими будете отримувати гарячі відео новини.

Зможете коментувати відеоролики, ділитися ними і обговоювати.

http://www.zoofirma.ru/
http://www.zoofirma.ru/